Historia

Album „ŁĘKI”

By uczcić przypadającą w 2018 roku 100-ną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Stowarzyszenie „My Łęczanie” wydało album „ŁĘKI”. Była to okazja, by popatrzeć wstecz, na losy tych, którzy żyli w naszej miejscowości w minionych latach, tworząc historię naszej małej Ojczyzny. Chcieliśmy chociaż częściowo ocalić od zapomnienia to, co nieubłaganie umyka w natłoku codziennych zdarzeń. Starsze pokolenie odświeży może własne wspomnienia, a młodzi, którzy wychowali się w całkiem odmiennym już świecie, mają okazję zobaczyć, jak żyli nasi przodkowie.

W albumie przedstawiliśmy też, jak my dzisiaj zagospodarowujemy naszą wolność. Bo warto znać i doceniać swoje korzenie, aby lepiej kształtować przyszłość.

Dzięki zaangażowaniu w ten projekt bardzo wielu osób, zebraliśmy sporo zdjęć i dokumentów z dawnych Łęk. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Nie wszystkie materiały, z powodu ograniczeń wydawniczych, mogły się znaleźć w Albumie. Na tej stronie prezentujemy wszystkie zgromadzone dokumenty.

Zapraszamy też gorąco wszystkich miłośników dawnych dziejów do uzupełniania strony. Może nasza miejscowość skrywa jeszcze inne interesujące historie?

ARTYKUŁY:

 1. Walka o niepodległość


  Fotografia z austriackiej książki z 1918 roku:
  R. Broch, H. Hautmann „Feldengraber Westgalizischen aus den Jahren des Weltkriges 1914-1915”. Wien 1918
  Są to groby żołnierzy poległych w czasie walk I wojny światowej w Łękach. W 1916 r. ekshumowane zwłoki przeniesiono na utworzony cmentarz w Banowicach.

 2. Pilot Józef Biel

 3. Kapłani

 4. Siostry zakonne

 5. Kapliczki

 6. Krajobraz

 7. Życie codzienne

 8. Prace polowe

 9. Uroczystości

 10. Dawne zawody i twórczość ludowa

 11. Zwyczaje

 12. Życie społeczne